REZİSTANS TELLERİ, REZİSTANS TEL SARIMI, ISITICI ELEMANLAR

Endüstriyel Fırın Malzemeleri

REZİSTANS TELLERİ

KANTHAL (FeCrAl) ve NIKROTHAL (NiCr) ısıtıcı elemanları, endüstriyel fırınlar ve elektrikli ev aletlerinde elektriksel ısıtma elemanı olarak kullanılmaktadır. Kullanım yerine göre tercih edilebilecek ürünler şu şekildedir ;

KANTHAL A1: Maksimum kullanım sıcaklığı 1400C olan, demir-krom-alüminyum alaşımından oluşan, kararlı oksit tabakasına sahip ısıtma elemanıdır.

KANTHAL AF: Maksimum kullanım sıcaklığı 1300C olan, demir-krom –alüminyum alaşımdan oluşan, kararlı oksit tabakasına sahip ısıtma elemanıdır.

NIKROTHAL: İçerdiği nikel alaşımı sayesinde demir-krom-alüminyum esaslı rezistanslara kıyasla daha yüksek sürünme dayanımı, kullanımdan sonra sünekliğini koruma, manyetik olmama, daha yüksek korozyon direnci gibi avantajlara sahip olan ısıtma elemanıdır. İçerdiği nikel oranına bağlı olarak değişen maksimum çalışma sıcaklıkları şu şekildedir ;
Nikrothal80 – 1200C
Nikrothal70 – 1250C
Nikrothal60 – 1150C
Nikrothal40 – 1100C

KANTHAL APM: Konvensiyonel elektriksel ısı alaşımlarının problem yaratması sebebiyle kullanılamadığı yüksek sıcaklık uygulamaları için geliştirilmiş ve yüksek “Toz Metalurji” tekniği ile üretilen ısıtma elemanıdır. Demir-krom-alüminyum alaşımdan oluşan elemanların maksimum çalışma sıcaklığı 1425C dir.

Yüksek uygulama sıcaklıklarında minimum deformasyon, minimum askı ve bağlantı elemanı kullanımı, kullanım süresince minimum direnç değişimi, daha uzun malzeme ömrü, korozif ortamda yüksek koruma, koruyucu oksit tabakasında minimum bozulma, minimum emprüte oluşumu gibi avantajları vardır.

KANTHAL D: Maksimum kullanım sıcaklığı 1300C olan, demir-krom-alüminyum alaşımdan oluşan ısıtma elemanıdır. Kanthal A1 ve Kanthal AF ürünlerine kıyasla daha düşük direnç değerine sahip olması nedeniyle daha düşük fırın sıcaklıklarında kullanılması tavsiye edilir.

Thermcore Marmara Metal firması, endüstriyel fırın üreticisi bir firma olması sayesinde müşterileri için özel ısıtıcı eleman projeleri tasarlayıp üretmektedir.

Özel ısıtıcı projeleri, tüp ve kaset rezistanslar, 1625C kullanımı sıcaklığı olan Silisyum Karbür (SiC) ve 1850C sıcaklıklara çıkabilen MolibdendiSilis (MoSi2) ısıtıcıları da içermektedir.

Firmamız, başta tavlama, pişirme, ergitme ve temperleme fırınları olmak üzere, tüm endüstriyel fırınlara özel rezistans işçiliğini yapmakta ve ısıtma elemanı olarak kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlamış KANTHAL marka rezistans telleri ve şeritler kullanmaktadır.

Ayrıca KANTHAL marka NiCr (Nikrothal), FeCrAl şerit (lama) ve tellerin doğrudan satışını da yapmaktadır.